STOP PRZEMOCY W RODZINIE Gminny Zespół Interdyscyplinarny
Przewodniczący Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego – Artur Kwaśniak przyjmuje strony w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Osieku ul. Główna 125 pok.15 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 11.00 (od godz. 11.00 praca w terenie) tel. (33) 845 82 03
INFORMATOR DLA OSÓB SZUKAJĄCYCH POMOCY NA TERENIE GMINY OSIEK
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Osieku w ramach przeciwdziałania przemocy w rodzinie realizuje zadania określone w Ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, Krajowym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2020; oraz w oparciu o Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Gminie Osiek na lata 2016-2018. Uchwałą nr V/28/2011 Rady Gminy Osiek z dnia 24 lutego 2011 r. Ustalono tryb i sposób powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania. Zarządzeniem Nr 124/2011 Wójta Gminy Osiek powołany został Zespól Interdyscyplinarny do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie w którego skład weszli przedstawiciele jednostek:
• Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Osieku, • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Głębowicach, • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Osieku, • Szkoła Podstawowa nr 2 w Osieku, • Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu, • Sąd Rejonowy w Oświęcimiu, • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Osieku.
Zadania Zespołu Interdyscyplinarnego:1. Integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, których przedstawiciele wchodzą w skład Zespołu. 2. Diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie na terenie Gminy Osiek 3. Podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie, mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku. 4. Inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie. 5. Rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym. 6. Inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc Zadania Grup Roboczych:1. Opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie. 2. Monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy. 3. Dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz efektów tych działań. 4. Informowanie Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego o efektach działań grup roboczych.
Adresaci działań podejmowanych przez Zespół1. Rodziny, w których zdarzają się przypadki stosowania przemocy wobec dziecka/dzieci, współmałżonka czy osoby starszej, dziecka wobec rodzica. 2. Rodziny, w których dzieci są zaniedbywane (niedożywienie, brak opieki lekarskiej, brak realizacji obowiązku szkolnego itp.). 3. Rodziny, w których używane są narkotyki, nadużywany jest alkohol. 4. Rodziny, w których występują konflikty pomiędzy rodzicami a dziećmi/dzieckiem. 5. Rodziny z grupy ryzyka stosowania przemocy, szczególnie wobec małoletnich.
|